Ortolan

(łac. Emberiza hortulana

Królestwo:
Rząd:
Rodzina:

Zwierzęta
wróblowe
trznadlowate

Status i występowanie w Polsce:  W Polsce jest to średnio liczny gatunek lęgowy i przelotny. Związany przede wszystkim z otwartym krajobrazem rolniczym, urozmaiconym rozproszonymi zadrzewieniami, wśród pól uprawnych, głównie z łanami zbóż. Gniazduje również na brzegach lasów, graniczącymi z uprawami rolnymi, alejach wzdłuż dróg, zadrzewieniach, sadach i laskach. Na lęgowiskach ortolany pojawiają się na przełomie kwietnia i maja, odlatują w sierpniu i we wrześniu.

Występowanie na terenie PK im. gen. D. Chłapowskiego: Gatunek ten można spotkać na całego Parku Krajobrazowego. Populacja tego gatuneku na tym terenie jest jedną z największych w Polsce.

Status ochronny: ścisła ochrona gatunkowa (Ust. o ochronie przyrody).

Opis: Samiec ma zielonkawopopielatą głowę, a wierzch ciała czerwonobrązowy z czarnymi kreskami, kuper jest brązowo-szary. Od kątów dzioba ciągną się wąskie żółte paski, żółte jest również podgardle. Spód ciała jest cynamonowo brązowy. Dookoła oczy widoczne są jasnożółte obwódki. Samica i młode ptaki są jaśniejsze i mają mniej wyraźne barwy.
Gniazdo umieszczone jest na ziemi w miejscu nasłonecznionym, w małej jamce lub zaroślach, na miedzy lub na skarpie rowu, wśród niewysokiej i dość luźnej roślinności zielnej. Uwite jest z korzonków, przeplecionych liśćmi i łodygami roślin. Wyściółka z włosia i korzonków. Samica składa w nim 4 - 5 białych jaj, które samotnie wysiaduje przez 11 - 14 dni od złożenia ostatniego jaja. Pisklęta opuszczają gniazdo po 12 dniach.
Gatunek ten odżywia się przede wszystkim pokarmem zwierzęcym, owadami i innymi drobnymi bezkręgowcami. Dieta uzupełniona może być o nasiona traw, czasem również zbóż.

Wymiary:
Długość ciała:
Rozpiętośc skrzydeł:
Waga:


15 - 16 cm
23 - 28 cm
25 g

Wędrówki: Ortolan jest migrantem długodystnasowym. Jego zimowiska leżą w Afryce na południe od Sahary oraz na Półwyspie Arabskim.