Robinia

(łac. Robinia pseudoacacia)

Królestwo:
Rząd:
Rodzina:

Rośliny
bobowce
bobowate

Występowanie: Gatunek ten można spotkać w lasach, alejach, parkach i zadrzewieniach śródpolnych na terenie całego Parku Krajobrazowego im. gen. D. Chłapowskiego.  Rośnie on najczęściej w widnych lasach, na nasypach i rumowiskach, w zadrzewieniach śródpolnych itp. W Polsce poza sztucznymi nasadzeniami występuje w formie zdziczałej w lasach, zaroślach i zadrzewieniach śródpolnych, najczęściej w miejscach ciepłych i suchych.

 Opis: Robinia akacjowa jest gatunkiem obcym w Polsce, pochodzi z Ameryki Północnej. Należy do rodziny bobowatych i jest średniej wielkości drzewem liściastym o dość egzotycznym pokroju i luźnej, nieregularnej koronie. Pień tego drzewa zazwyczaj rozwidla się nisko nad ziemią w grube konary. Kora jest dość charakterystyczna, ciemna, głęboko spękana, gałązki lśniące i czerwonobrunatne, w górnej części bruzdowane, dołem gładkie. Pąki są niewidoczne, gdyż ukryte są w korku pod blizną liściową. U nasady każdego liścia występują prostopadle do pędu dwa duże, ciemnobrązowe ciernie. Ciernie te są przekształconymi przylistkami. Jednym z największych walorów dekoracyjnych robinii akacjowej ujawniającym się późną wiosną - są jej białe, motylkowate kwiaty, zebrane w zwisające grona. Kwiaty robinii akacjowej obok lipowych stanowią w Polsce jedno z głównych źródeł pokarmu dla pszczół, które wytwarzają z ich nektaru znany miód akacjowy. Posiada on jasne zabarwienie i bardzo delikatny smak; jego zaletą jest również to, że długo nie krystalizuje.
Jest to roślina lecznicza, kwiaty robinii mają działanie moczopędne, rozkurczowe, żółciopędne. Naparów i wyciągów używa się w stanach zapalnych dróg moczowych i nerek, uszkodzeniu nerek przez trucizny, przy niewydolności krążenia, a także dla pobudzenia trawienia. Napary polecane są dla alergików. Poza kwiatami roślina jest trująca.

Wymiary:
Wysokość:
Długość życia:
Średnica pnia:


20 - 25 m
100 - 150 lat
0,75 – 1 m.