Kopciuszek

(łac. Phoenicurus ochruros)       


Królestwo:
Rząd:
Rodzina:

Zwierzęta
wróblowe
muchołówki

 Opis:  

   W Polsce średnioliczny gatunek lęgowy. Obie płci mają podobny rozmiar i czarne nogi, podłużne skrzydła i białe lusterka. Samiec w szacie godowej łupkowoczarny, z czarną częścią twarzową, gardłem i piersią, białym lusterkiem na skrzydlei jasnoszarym przejaśnieniem na podogoniui dolnej częśc brzucha. Charakterystyczny, ruchliwy, rdzawy ogon z czarnymi środkowymi sterówkami. Samiec w szacie spoczynkowej ma szary grzbiet, kark, wierzch głowy i boki, podczas gdy przód głowy, gardło i pierś pozostają czarne. Lotki drugorzędowe mają białą wstawkę. Tęczówki oczu są ciemnobrązowe. Samica i osobniki młodociane łupkowoszare z rdzawym ogonem i kuprem, jaśniejsze od samca.

   Gatunek ten najchętniej zamieszkuje zabudowania, ruiny, a nawet tereny silnie zurbanizowane z dostępem do terenów zielonych, gdzie zimuje. Bardzo często można go spotkać na placach budów, gdzie potrafią zakładać gniazda.

   Gniazdo budują zawsze osłonięte zazwyczaj w szczelinach budynków. Samica składa 5 - 6 białych jaj. Wysiadywanie trwa 13 - 14 dni. Młode przebywają w gnieździe przez 14 - 15 dni, a po kolejnych dwóch tygodniach zaczynają żerować.

    Pokarmem są owady i ich larwy, jesienią zjadają drobne kruszyny owoców malin, jeżyn, jałowca oraz jagody innych krzewów. Pokarmu szuka na ziemi, biegając i skacząc na jej powierzchni (również na betonie, asfalcie, blaszanym dachu). Potrafi zwinnie chwytać owady w locie. Bezkręgowce i owoce mogą zbierać z gałęzi, ścian i liści.

Wymiary:

Długość ciała:
Rozpiętość skrzydeł:
Waga:



14 – 15 cm
23 - 26 cm
15 - 20  g

Migracje:
Przylot: marzec / kwiecień
Odlot: wrzesień / październik

Występowanie:
Gatunek ten można spotkać na terenie całego Parku Krajobrazowego im. gen. D. Chłapowskiego.

Ochrona:
Gatunek ten objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.