Ropucha zielona

(Bufo viridis) 

Królestwo:
Rząd:
Rodzina:

  Zwierzęta
  płazy bezogonowe
  ropuchowate

Opis:   

     Jest to pospolity gatunek płaza z rodziny ropuchowatych, o jasnym, szarym, szarożółtym, popielatym lub oliwkowym grzbiecie, który pokryty jest ciemnozielonymi lub żywo zielonym plamkowaniem, kształt plamy nie jest regularny. Brzuszna strona ciała obfituje z kolei w plamy koloru szarego lub też jest jednolicie szara. Skórę pokrywają brodawki. W czasie sezonu rozrodczego samce są bardziej zielone od bardziej szarych samic. Zwierzę to zamieszkuje lasy, zadrzewione stepy, krzaki, tereny trawiaste, stepy a także góry. Preferuje miejsca silnie nasłonecznione. Dobrze radzi sobie w środowisku zmienionym działalnością ludzką, jak parki i ogrody, a także winnice. Wykorzystuje nawet fontanny. Osobniki spotyka się w obszarach miejskich.

    Ropucha zielona nie ma specjalnych wymagań co do miejsca rozrodu. Przebiega on zarówno w zbiornikach stałych, jak i okresowych. Mogą to być bagna, stawy, jeziora, odnogi rzek i strumieni, a nawet rowy i kałuże. Samica składa 5000-15000 jaj ułożonych w długie, mierzące nawet kilka metrów parzyste sznury o galaretowatej konsystencji. Każdy z nich zawiera 1 lub 2 rzędy ciemnych, regularnie ułożonych jaj, których jest kilka tysięcy. Kijanki mierzą 5 cm długości.

    Ropucha zielona poluje na bezkręgowce, jak owady, w tym chrząszcze, pająki, skąposzczety, stonogi i ślimaki. Ważną część diety dorosłego osobnika stanowią mrówki. Preferuje zdobycz chodzącą po ziemi. Wiosną żywią się bezkręgowcami wodnymi. W miastach często gromadzą się pod lampami, by łapać latające tam owady.

    Na przełomie września i października zapada w sen zimowy, który kończy późno.

Wymiary:
Długość ciała samca:
Długośc ciała samicy:
Długość zycia:


do 8,5 cm
do 12,5 cm
6 - 15 lat

Występowanie:
Gatunek ten można spotkać na terenie całego Parku Krajobrazowego im. gen. D. Chłapowskiego. Najliczniej wystęuje w okolicach Turwi.